Home 9 Aktualności 9 Ogłoszenia parafialne – 17 Niedziela zwykła

Ogłoszenia parafialne – 17 Niedziela zwykła

Dzisiaj po Mszy św. o godz. 900 odmawiamy razem z członkami Arcybractwa, modlitwę litanijną do Matki Bożej. O godz. 1700 w Kaplicy Matki Bożej Koronka Bractwa Matki Bożej Pocieszenia.

W miesiącu lipcu i sierpniu Msze św. w tygodniu sprawowane są w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia o godz. 7:00 i 18:00. Nie ma Mszy św. o godz. 8:00. W niedzielę Msze św. sprawowane są o godz. 9:00, 11:00, 12:15 i o godz. 18:00.

W tym tygodniu kancelaria parafialna czynna jest we wtorek (można załatwiać sprawy związane z Sakramentem małżeństwa) i czwartek od 16:00 do 17:30.

Zapraszamy do krużganków kościoła gdzie można obejrzeć wystawę ukazującą historię Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Polsce. Okazją powstania wystawy jest upamiętnienie Współzałożycielki i pierwszej Przełożonej Zgromadzenia Matki Katarzyny z Kłobucka, która żyła w latach 1552-1620.

1 sierpnia – Pierwsza sobota miesiąca. Tego dnia Wspólnota „Nowe Jeruzalem”, działająca przy naszej parafii, organizuje adorację Najświętszego Sakramentu, od godz. 11:00 do 21:00 w Kaplicy Matki Bożej Pocieszenia.

W przyszłą niedzielę 2 sierpnia „zmianka” Różańcowa po Mszy św. o godz. 900 w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia.

Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:

a) osoby w wieku 65 lat i więcej,

b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.

Z kalendarza liturgicznego:

Środa 29 lipca – wspomnienie św. Marty

Piątek 31 lipca – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera

Sobota 1 sierpnia – św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła

Ze skarbca mądrości św. Augustyna: Miłość sprawia, że lekkim się staje i twarde przykazanie.

Za zmarłych z naszej wspólnoty parafialnej + Teofila Puchacka, + Stanisława Mleczko i zmarłych podczas epidemii koronawirusa.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…