Home 9 Aktualności 9 Ogłoszenia Duszpasterskie 2 Niedziela Zwykła

Ogłoszenia Duszpasterskie 2 Niedziela Zwykła

W tym tygodniu kancelaria parafialna czynna jest we wtorek i czwartek od 16:00 do 17:30. 

Tegoroczne obchody Krakowskiego XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się 17 stycznia (środa) o godz. 17:00 w auli bł. Jakuba Strzemię przy bazylice oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 4 w Krakowie. Hasło tegorocznego dnia Judaizmu brzmi: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”.

Słowo przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem

Drodzy Siostry i Bracia!

Przed nami kolejny – już XXVII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Jak zwykle, będziemy go przeżywać 17 stycznia (2024 roku). Chcemy Was wszystkich zaprosić do refleksji i modlitwy wyznaczonej tematem: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”.

Wydaje się nam, że szukanie innego tematu byłoby zwykłą ucieczką od rzeczywistości. Nasza rzeczywistość JEST pełna wojny. W świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy. Wszyscy o tym rozmawiamy – dyskutujemy, spieramy się (o politykę, o innych) – czasami równie zażarcie, co bez przekonania, że cokolwiek w tym zakresie zależy od nas… No bo ostatecznie: Co my możemy? Jaki mamy wpływ na decyzje wielkich tego świata? Na nadprodukcję broni? Na dominującą wiarę w rozstrzygnięcia oparte o siłę?

Z drugiej strony jednak: czy naprawdę możemy nie robić NIC?! Czy wolno nam pozostać biernymi? Czy możemy pozostać ludźmi wiary, nie będąc ludźmi pokoju?

Wszyscy pewnie czujemy, że NIE. Pozostaje jednak pytanie: Co i Jak możemy uczynić?

I z tym pytaniem na szczęście nie pozostajemy sami. Możemy się zwrócić z nim do naszego Boga – Chrześcijanie i Żydzi RAZEM. Możemy się poddać Jego Słowu, które wspólnie odczytujemy. Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza. 

Również przez nas!

kard. Grzegorz Ryś

W Krakowie od 18 do 25 stycznia, obchodzimy TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN, pod hasłem: „Będziesz miłował Pana, Boga swego… a swego bliźniego jak siebie samego”. (Łk 10,27). 

Z kalendarza liturgicznego:
Wtorek 16 stycznia – wspomnienie Zmarłych Krewnych Członków Zakonu Augustiańskiego
Środa 17 stycznia – wspomnienie św. Antoniego, opata
Piątek 19 stycznia – wspomnienie św. Józefa Pelczara, biskupa

Ze skarbca mądrości św. Augustyna:, Miłość sprawia, że lekkim się staje i twarde przykazanie.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.

Za zmarłych z naszej wspólnoty parafialnej +Aleksandra Markiewicz, +Kazimierz Kołodziejczyk i wszystkich  poległych na wojnie w Ukrainie, Izraelu i Palestynie. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…