Home 9 Aktualności 9 Ogłoszenia duszpasterskie – Niedziela Miłosierdzia Bożego

Ogłoszenia duszpasterskie – Niedziela Miłosierdzia Bożego

The Incredulity of Saint Thomas by Caravaggio.jpg
Caravaggio – Niewierny Tomasz (1595/96)

 

W poniedziałek 24 kwietnia wspominamy nawrócenie i chrzest św. Augustyna z Hippony, Biskupa i doktora Kościoła. Jest to dzień patronalny Szkoły Podstawowej nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek. Patronalna Msza św. sprawowana będzie w kościele głównym o godz. 8.00.

Rola piękna i sztuki w chrześcijaństwie to temat, którym ks. biskup z archidiecezji warszawskiej, Michał Janocha zajmuje się od lat, łącząc perspektywę teologa i historyka sztuki. Na czym polega rola piękna w chrześcijaństwie i czy jest ono do zbawienia koniecznie potrzebne? W czym przede wszystkim widać różnice między sztuką ikony a sztuką Kościoła zachodniego? Jak wyjść z kryzysu, w którym znajduje się dziś sztuka sakralna? Tego rodzaju zagadnień dotyczy książka „A piękno świeci w ciemności”– rozmowa rzeka, którą z księdzem bp. Michałem Janochą przeprowadziła Ewa Kiedio. Tematom poruszonym w książce przyjrzymy się razem z jej autorami podczas spotkania, na które zapraszamy Państwa w poniedziałek 24 kwietnia o godz. 19.00 do kościoła augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a dokładnie do kaplicy św. Doroty. W rozmowie oprócz autorów książki wezmą udział Irina Tatarova i Vitali Michalczuk. Dyskusję poprowadzi o. Piotr Lamprecht augustianin.

Środa 26 kwietnia – w naszym kościele obchodzimy uroczystość Matki Bożej Dobrej Rady. Jest to uroczystość patronalna Sióstr Augustianek. Msza św. Odpustowa o godz. 1800 będzie miała miejsce w kaplicy Sióstr Augustianek pw. M. B. Dobrej Rady zwaną tradycyjnie Kaplicą Węgierską. Mszy św. będzie przewodniczył ks. dziekan Zygmunt Kosek, Słowo Boże wygłosi o. Wiesław Dawidowski, prowincjał augustianów w Polsce. Kaplica będzie dostępna od godz. 7.00 do 19.00. Msze św. o godz. 7.00 i 8.00 sprawowane będą w kaplicy sióstr. Wejście od ulicy Skałecznej, kościoła św. Katarzyny.

W przyszłą niedzielę 30 kwietnia po Mszy św. o godz. 9.00 odmawiamy wspólnie z członkami Arcybractwa modlitwę litanijną do Matki Bożej. O godz. 17.00 w kaplicy Koronka Arcybractwa Matki Bożej Pocieszenia.

W tym tygodniu kancelaria czynna jest we wtorek i czwartek od godz. 16.00 do 17.00. W piątek od 9:00 do 10:00. W środę kancelaria jest nieczynna.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.

Ze skarbca mądrości św. Augustyna: Bóg nie dopuściłby do zła, gdyby nie był dostatecznie wszechmocny, aby wydobyć z niego dobro”.

Z kalendarza liturgicznego:

Poniedziałek 24 kwietnia – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Wtorek 25 kwietnia – Święto św. Marka, Ewangelisty

Sobota 29 kwietnia – Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

Zmarli z naszej wspólnoty parafialnej + Zofia Hudecka, + Władysław Nykiel

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…